Tomasz Kamiński - Gry i zabawy na każdą okazję, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Iławie, AWANS.NET, wychowanie fizyczne,

www.awans.net
Publikacje nauczycieli
 › strona główna › archiwum › indeks autorów › katalog szkół polskich › kontakt


Tomasz Kamiński   Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Iławie

Gry i zabawy na każdą okazję



Z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Pomocy Dzieciom z Upośledzeniem Umysłowym działającego przy SOSW w Iławie zorganizowałem cykl spotkań "Sobota w ośrodku" w ramach projektu "Szkoła po lekcjach". Celem zajęć była poprawa funkcjonowania społecznego dzieci i młodzieży dzięki nawiązywaniu zadowalających kontaktów z rówieśnikami i z dorosłymi. Poprzez atrakcyjne formy zajęć dzieci odreagowywały napięcia i stresy wynikające z sytuacji domowej, rozwijały zainteresowania, poznawały ciekawe miejsca na terenie miasta i okolicy.

Jednym z elementów cyklu były zajęcia sportowe. Różne rodzaje gier i zabaw miały na celu ukazanie mocnych stron wychowanków, integrację grupy.

Chciałbym przedstawić kilkanaście zabaw i gier, z których korzystałem w ramach projektu, a które polecam do wykorzystania przy różnych okazjach, takich jak np. dzień sportu, święto szkoły, święto wiosny itp.

Dmuchana piłka
Dwie drużyny toczą piłeczkę pingpongową określoną trasą dmuchając na nią przez rurkę.

Balony w kręgu
Każda drużyna ma za zadanie umieścić balony w kole na środku sali za pomocą stóp. Czas na wykonanie - 1 minuta. Wygra ta drużyna, która umieści w kole więcej balonów.

Żywe kręgle
Drużyna ma 5 rzutów do kręgli którymi są zawodnicy przeciwnego zespołu. Rzuty wykonuje się piłkami lekarskimi o wadze 1 kg. Za każde trafienie przyznaje się 1 punkt.

Ruchoma tarcza
Drużyny wykonują określoną liczbę rzutów woreczkiem do zawieszonego na linie hula-hop. Przed każdym rzutem hula-hop wprawiane jest w ruch.

Szukaj brakującego
Uczestnicy zabawy stoją w kole wewnątrz którego leży koc. Na sygnał odwracają się i zamykają oczy. Prowadzący wskazuje dotknięciem w ramię osobę, która ukrywa się pod kocem. Pozostałe osoby odwracają się i odgadują kogo brakuje.

Latający balon
Każda grupa otrzymuje balon, który musi utrzymać w powietrzu tak długo jak to możliwe. Żaden z uczestników nie może dotknąć balona dwa razy pod rząd. Inne rozwiązanie to wariant z utrzymaniem kilku, kilkunastu balonów w powietrzu.

Pajacyk
Zabawa z kostką. Każda grupa wykonuje rzuty kostką, wyrzucenie odpowiedniej liczby oczek upoważnia do narysowania określonego elementu pajacyka. "6" - tułów, "5" - głowa, "4" - oczy i usta, "3" - ręce, "2" - nogi, "1" - czapka.

Śmiech to zdrowie
Dwie grupy dzieci siedzą na materacach. Każda z nich jest uczulona na inny kolor. Prowadzący kręci dwukolorowym krążkiem. Gdy krążek upadnie na kolor czerwony śmieją się tylko uczuleni na ten kolor, kto się roześmieje w nieodpowiednim momencie przechodzi do drużyny przeciwnej. Wygrywa ta w której po 5 rundach jest więcej zawodników.

Goniący belfer
Nauczyciel np. klasy VI A goniąc uczniów klasy VI B w ciągu 1 minuty musi wyłapać jak najwięcej uczniów w wyznaczonym polu. Następnie nauczyciel kl. VI B goni uczniów kl. VI A.

Zwijanie taśmy
Zawodnik nawija taśmę na drążek na czas. Łączny czas całej drużyny decyduje o miejscu zespołu.

Zwijanie taśmy

Pojedynek
W zabawie uczestniczą dwa zespoły. Przed każdym z nich leży koło. Odległość między kołami wynosi 10 kroków. Do koła wchodzą pierwsi z grup i wykonują rzut piłką w drugiego. Z koła nie wolno wychodzić chroniąc się przed rzuconą piłką, można tylko wykonywać uniki. Wygrywa ten zespół, który szybciej zbije drużynę przeciwnika.

Lotką do koła
Z linii startu uderzamy lotkę tak by wpadła do któregoś z dwóch kół. Jedno z nich ma średnicę 1 metr, natomiast drugie - 2 metry. Odległość od linii startu do kół to 7 metrów. Za trafienie do małego koła otrzymuje się 5 pkt., a do dużego 10 pkt.

Sałatka owocowa
Wszyscy siedzą na krzesłach tworząc koło pośrodku którego siedzi prowadzący. Grupę dzieli się na dwa zespoły z numerami: 1, 2, 3, 4, 5, gdzie 1 to jabłka, 2 to gruszki, 3 to wiśnie, 4 to banany, 5 to pomarańcze. Na hasło np. jabłka osoby z obu grup o takiej nazwie wymieniają się miejscami. Na sygnał sałatka owocowa wszyscy zmieniają miejsca, łącznie z prowadzącym.

Ślepe celowanie
Za materacami leżą ponumerowane koła. Zawodnik siedzący, który nie widzi kół, celuje w nie. Uzyskuje on taką liczbę punktów, jaki numer ma koło, do którego rzucił woreczek.

Szycie
Na poprzeczce zawieszono na różnej wysokości kółka, pod nimi ustawiono ławeczkę. Zadaniem uczestnika zabawy jest w jak najkrótszym czasie połączenie - zszycie ławeczki z każdą obręczą.

Szycie



Publikacja dodana do Archiwum Internetowego Serwisu Oświatowego AWANS.NET 23 marca 2004 r.
do góry   
Copyright © 2004 AWANS.NET, Usługi Internetowe, Suwałki     Webmaster