O konkursie

    Gimnazjum nr 1 im. Świętej Jadwigi Królowej w Jaśle od kilku lat organizuje - zwykle w II kwartale roku szkolnego - Międzygimnazjalny Konkurs Ortograficzny (na szczeblu powiatowym) pod hasłem :

"Sprzątamy język polski".

18 maja br. zakończyła się IV edycja naszego konkursu. Przeznaczony on jest dla uzdolnionych gimnazjalistów ze szkół całego powiatu jasielskiego, co przekłada się na 15 lub 17 gimnazjów i 75 - 80 uczestników na każdą edycję.

W ciągu 4 lat konkurs zyskał sobie przychylność nauczycieli polonistów. Cieszył się życzliwym zainteresowaniem wśród młodzieży gimnazjalnej.

Konkurs nasz odbywał się w dwóch etapach (test i dyktando); w IV edycji wprowadziliśmy trzeci, dodatkowy etap finałowy - ustny (pytana i odpowiedzi), by rozstrzygnąć wątpliwości czy na pewno wyłoniliśmy MISTRZA ORTOGRAFII.

Organizatorzy konkursu* dokładają wszelkich starań, by propagować ideę "otwartego umysłu", która łączy się z ciągłym ubogacaniem i rozwijaniem zainteresowań oraz umiejętności w zakresie pisowni języka polskiego w praktyce i teorii. Propagujemy również idee dbałości o wspólne DOBRO, jakim niewątpliwie jest język polski.

W trosce o narodową tożsamość chcemy przekonać młodych użytkowników naszego języka, że ortografia może stanowić pożyteczne hobby każdego młodego Polaka. Dlatego dotychczasowe konkursy odbywały się pod hasłami: "Ćwiczenie czyni mistrza!", "Z zabawy nieco nauki!", "Łamigłówki, czyli na sposób zdrowy na łamanie głowy!", "Gry i zabawy w świecie słowa!" . 

* Dyrekcja Gimnazjum nr 1 w Jaśle - mgr Kazimierz Mikrut oraz nauczyciel języka polskiego - mgr Magdalena Pryl - Gelata (przewodnicząca Komisji Konkursowej i koordynator wszystkich prac związanych z konkursem).