Marzena Smutrykowska, publikacje nauczycieli, publikacje nauczycielskie, awans zawodowy, rozwój zawodowy, plan rozwoju zawodowego, publikacje, publikacja, dyplomowany, mianowany, opublikować

www.awans.net
Publikacje nauczycieli
 › strona główna › archiwum › indeks autorów › kontakt


Marzena Smutrykowska,   Szkoła Podstawowa nr 342 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie

22 kwietnia - Dzień Ziemi

Scenariusz zajęć kółka dziennikarskiego



Cele:
  • efektywne wykorzystywanie możliwości uczestników,
  • stworzenie atmosfery bezpieczeństwa,
  • kształcenie umiejętności posiadanego własnego zdania,
  • kształcenie umiejętności konstruowania, zadawania pytań, i przeprowadzania wywiadów,
  • kształcenie umiejętności rozpoznawania adresata czasopisma,
  • kształcenie umiejętności pisania krótkich form do gazet.
Pomoce:
  • kwiat - symbol przyrody,
  • flamastry, duże arkusze papieru, kartki A4,
  • czasopisma dla młodzieży np. "Płomyczek",
  • wizytówki redakcji,
  • czysty papier, ołówki,
  • wizytówki na konferencję prasową.
Przebieg zajęć:

1. Ćwiczenia integrujące
Ćwiczenie w kole, jedna osoba wyrusza, podchodzi do drugiej, podaje jej rękę i zadaje pytanie nie naruszające prywatności, dostaje odpowiedź, pozwala sobie zadać pytanie, odpowiada i idzie do kolejnej osoby, osoba zapytana również wyrusza w rundę zadawania pytań. I tak powstaje pociąg pytań, aż do ostatniej osoby.

2. Tworzenie redakcji
Nauczyciel: Jesteśmy dziennikarzami, pracujemy w różnych redakcjach. Następuje podział grupy oraz przydział nazw redakcji. Przydzielenie ról w poszczególnych grupach: redaktor naczelny, sekretarz, fotograf, reporter, ilustrator. Zastanowienie się nad tym, jakiego typu czasopismo reprezentują, do kogo jest adresowane, jakimi środkami przemawia do czytelnika, jakie techniki i chwyty stosują dziennikarze pracujący w danej redakcji. Prezentacja na forum stworzonych redakcji.

3. Przygotowanie miejsca pracy redakcji
Uczniowie w grupach wykonują pracę plastyczną - plan pomieszczeń, urządzeń technicznych, mebli w redakcji. Prezentacja planu.

4. Ćwiczenia z zastosowaniem dramy
Spotkanie wszystkich redakcji. Związek Dziennikarzy Polskich ogłosił konkurs na najciekawszy artykuł na temat zbliżającego się Dnia Ziemi. Musimy zebrać materiał. Scenki dramowe przedstawiające zachowania ludzi.

Scena 1
Grupa młodzieży idzie ścieżką przez las, po drodze łamie małe drzewka, jeden z chłopców wyrzuca za siebie puszkę po coca - coli, inny wycina na korze drzewa swoje imię, zachowują się głośno.

Scena 2
Tata z synem jadą na ryby nad rzekę. Po dojściu do miejsca połowu, widzą śnięte ryby i ogromne tłuste plamy na wodzie, co świadczy o zanieczyszczeniu rzeki ściekami niewiadomego pochodzenia.

Scena 3
W drodze do centrum miasta mama z córką zauważają czarny dym wydobywający się z kominów fabryki. Wokół chore drzewa ze zwiędniętymi liśćmi.

5. Historia Dnia Ziemi
W 1977 roku obrońcy środowiska ze Stanów Zjednoczonych ogłosili dzień 22 kwietnia Dniem Ziemi. Praktycznie każdy obywatel tego kraju znalazł jakąś formę uczczenia zielonego święta. Od roku 1990 Dzień Ziemi stał się świętem międzynarodowym. Ludzie na całym świecie łączą się ze sobą w obronie największego dobra wspólnego - wspólnego domu całej ludzkości, planety Ziemi. Wszyscy musimy angażować się w działania na rzecz naszej planety i skuteczniej nakłaniać przywódców do energiczniejszego przeciwdziałania problemom, przed którymi stajemy każdego dnia. Wszyscy razem, jak i każdy z osobna jesteśmy odpowiedzialni za kondycję naszej matki - Ziemi. Posłuchaj głosu matki Gai (Gaja to w mitologii greckiej Matka - Ziemia, żywicielka natury): Jestem ziemią, która karmi i daje życie wszystkiemu stworzeniu. Cała zaśmiecona i zakurzona, bo nikt o mnie nie dba, nie szanuje. Jestem samotna i sponiewierana. Wszystko, co stworzyłam tonie na wysypiskach śmieci. Zanieczyszczone są rzeki. Wciąż czuję dym wydobywający się z kominów, widzę martwe zwierzęta, zatrutą wodę. Gubię się już we własnych myślach. Spoglądam na świat z przerażeniem, gdyż boję się ludzkiego cierpienia. Chciałabym bardzo, aby we wszystkich sercach zagościły miłość, szacunek i współczucie. Codziennie spotykam "wampiry", które wysysają ze mnie ostatnie resztki życia, radość i spokój. Nie jestem sobą, nie jestem taka jak dawniej, to ludzie mnie tak zmienili. Duszę się nieświeżym powietrzem, spalinami. Jestem matką, ale moje dzieci o mnie zapomniały. Widzę tylko śmieci, śmieci i jeszcze raz śmieci porozrzucane po lasach, łąkach. A przecież szklane butelki mogą kogoś pokaleczyć, spowodować pożar. Cały czas płaczę. Moich łez żaden człowiek nie potrafi dojrzeć, a przecież ścieki, wysypiska śmieci, ścinane drzewa i zatrute rzeki to jego właśnie zniszczą przede wszystkim! Ludzie zmieńcie się! Przecież ja was karmię, żywię, dlaczego mi tego nie odwzajemniacie?! Ja wam daję życie, a wy mnie zniszczenie i śmierć. Dźwigam umarłe drzewa, rzeki, które nie chcą płynąć, kwiaty, które straciły sens życia, wyschłe trawy, martwe zwierzęta. Dźwigam całą chorą przyrodę. Ludzie pomóżcie mi, pomóżcie sobie! (Autor: K. Kołodziejska, "Eko Świat" nr 4/99).

Czy ludzie słyszą to wołanie? Jeśli nie, powinieneś im to uświadomić, wskazać właściwą drogę.

Obchody Dnia Ziemi mają charakter krajowy. Celem jest skupienie uwagi jak największej liczby osób na sprawach związanych ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną.

6. Konferencja prasowa
Przedstawiciele każdej z redakcji (po jednej osobie) zasiadają przy stole: przyjmują role. Pozostałe osoby w swoich redakcjach przygotowują pytania.

Nauczyciel stawia na stole kwiat. Oto powód dzisiejszego spotkania. 22 kwietnia to Dzień Ziemi. Dzisiejsza konferencja prasowa została zwołana właśnie po to, by państwo mogli usłyszeć opinię różnych grup społecznych na temat tego święta. Zaprosiliśmy Pana Stefana Kartofla, przewodniczącego Rady Sołtysów, Panią Martynę Lesień z Nadleśnictwa, Pana Johna Fabrykanckiego, prezesa fabryki. Przypominam, że zadaniem państwa jest zebranie materiału do napisania wiarygodnych artykułów, przypominam także o nagrodzie Związku Dziennikarzy.

7. Tworzenie artykułów
Uczniowie pracują w grupach redakcyjnych. Piszą artykuły na temat Dnia Ziemi. Wykonują ilustracje.

8. Podsumowanie zajęć
Uczestnicy prezentują i omawiają swoje wytwory, odczytują artykuły. Nauczyciel nagradza najlepszy zespół redakcyjny.

Ewaluacja zajęć:

Uczniowie oceniają lekcję metodą "barometr nastroju". Nauczyciel zadaje pytanie: Jaki był Twój nastrój podczas dzisiejszej lekcji? Uczniowie stawiają w wybranym miejscu kropkę. Rozmowa na temat wyników, komentarz uczniów.

barometr nastroju

Bibliografia:
  1. I. Krop: Materiały szkoleniowe - podstawowy kurs dramy. "Drama w nauczaniu zintegrowanym", Warszawa 2001.
  2. H. Będkowska: "Jak zorganizować lekcję w lesie?", Rogów 2003.
  3. K. Kołodziejska: "Eko Świat", nr 4/99.



Publikacja dodana do Archiwum Internetowego Serwisu Oświatowego AWANS.NET 26 lutego 2004 r.

do góry   
Copyright © 2004 AWANS.NET, Usługi Internetowe, Suwałki     Webmaster