www.awans.net
Publikacje nauczycieli
 › strona główna › archiwum › indeks autorów › kontakt

Małgorzata Szymczyk,   Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach

My witamy Europę, Europa wita nas

Scenariusz zajęć świetlicowych

Cele:
  • Zapoznanie uczniów pojęciem „Unia Europejska”,
  • Zapoznanie z podstawowymi wiadomościami na temat Unii Europejskiej,
  • Utrwalenie i zebranie wiadomości na temat Polski, najpiękniejszych miast, symboli narodowych,
  • Kształcenie umiejętności pracy z mapą,
  • Kształtowanie poczucia przynależności do Polski i Europy,
  • Kształcenie sprawności manualnej,
  • Zwracanie uwagi na zgodną pracę w zespole.

Pomoce i środki dydaktyczne:
kartki pocztowe, flaga Polski, flaga UE, mapa Polski, mapa UE, informacje na temat UE przygotowane w sposób poglądowy, kolorowy karton, kolorowe taśmy samoprzylepne.

Przebieg zajęć:
  1. Wprowadzenie do zajęć.
    Zostały zgromadzone widokówki z różnych stron świata i Polski. Zadaniem dzieci jest wybrać spośród nich te, które przedstawiają miasta polskie.
    Każde z dzieci prezentuje wybraną kartę pocztową. Miasta próbujemy odnaleźć na mapie Polski.
    Na drugiej stronie niektórych kart znajdują się wyrazy, które dają hasło (temat zajęć): MY WITAMY EUROPĘ, EUROPA WITA NAS!
  2. Rozmowa kierowana na temat miejsca Polski w Europie (tu następuje odwołanie się do mapy Polski i mapy UE).
    • Jak nazywa się miejscowość, w której mieszkamy?
    • Do jakiego województwa przynależy?
    • Jak nazywa się nasza Ojczyzna?
    • Na jakim kontynencie leży Polska?
  3. Co wiemy o UE – burza mózgów.
    • Co to jest UE?
    • Jak powstała UE?
    • Ile państw należy do UE?
    • Jakie są symbole UE?
    • Kiedy Polska dołączyła do państw wspólnoty?
  4. Uzupełnienie przez nauczyciela wiadomości dzieci – prezentacja przygotowanych informacji.
    W tej części świata, gdzie znajduje się również Polska, leży 45 państw. To Europa. Urodziliśmy się tu i tu mieszkamy. Jesteśmy Europejczykami. Łączy nas bardzo wiele: miejsce na Ziemi, historia, kultura.
    Dawniej w Europie nie było spokoju. Państwa nie umiały się porozumieć. Często wybuchały wojny. Sprowadzały one na ludzi cierpienia i biedę. Siały nienawiść.
    Niektóre państwa z czasem zrozumiały, że walka nie prowadzi do niczego dobrego. Lepiej zapomnieć o krzywdach i pojednać się. Zaczęły współpracować, a nie rywalizować. Następował ich szybki rozwój, a ludziom żyło się lepiej. Takie rozwiązanie miało coraz więcej zwolenników. W ten sposób utworzono wspólnotę państw – Unię Europejską.
    Obecnie należy do niej 25 państw: Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
  5. Pokaz flagi Polski i UE. Rozmowa na temat symboli UE.
    Flaga UE to zamknięty krąg ułożony z żółtych gwiazd na niebieskim tle. Symbolizuje ona jedność państw wspólnoty. Gwiazd jest 12, ponieważ wtedy, gdy flagę zatwierdzano, do Unii należało właśnie tyle państw.
    Symbole UE:
    • Hymnem UE jest „Oda do radości” napisana przez niemieckiego poetę Fryderyka Schillera z muzyką Ludwika van Beethovena.
    • Flaga UE.
    • Państwa UE postanowiły, że dla wygody będą posługiwały się takimi samymi pieniędzmi. Marki, franki, liry zastąpiło euro.
  6. Zajęcia plastyczne (praca zróżnicowana).
    Wykonanie flagi Polski i flagi UE z przygotowanych elementów.
  7. Podsumowanie zajęć.
Materiały pomocnicze:
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Załącznik nr 3
Załącznik nr 4

Uwaga! Załączniki zapisane są w formacie PDF. Do ich otwarcia potrzebny jest program Adobe Acrobat Reader.
Publikacja dodana do Archiwum Internetowego Serwisu Oświatowego AWANS.NET 2 grudnia 2004 r. do góry

Copyright © 2004 AWANS.NET