Ewa Bernacka

Nauczyciel plastyki, Wrocław

Patchworkowe wariacje na styropianie
Ćwiczenia rozwijające zdolności manualne dziecka

Opanowanie technik plastycznych prowadzi do pobudzania wyobraźni i doskonalenia zdolności manualnych, które są niezbędne w kształtowaniu kreatywnego myślenia i planowania działań.

Każde dziecko w wyniku osobistych doświadczeń poprzez tworzenie prac plastycznych może rozwijać indywidualne zdolności.

Ważne jest, żeby nauczyciel zachęcał ucznia do wypróbowywania nowych metod tworzenia, aby stymulował rozwój dziecka poprzez aktywność plastyczną. Rolą nauczyciela jest również inspirowanie dzieci do działania, wykorzystując do tego np. muzykę. Twórczość dziecka powinna zawsze być doceniona przez nauczyciela. To on powinien motywować i wzmacniać w uczniu poczucie własnej wartości. Należy naprowadzać, tłumaczyć oraz wyjaśniać wątpliwości motywacyjne. Oryginalność prac i estetyka wykonania są bardzo ważnymi wskaźnikami inwencji i rozwoju zdolności plastycznych ucznia o czym nie należy zapominać.

Planowanie przebiegu pracy twórczej pozwala na kształtowanie umiejętności właściwego doboru barw , kolorów i proporcji, które pozwalają stworzyć kompozycyjnie spójną całość.

Idealnym zadaniem do wykonania zarówno na zajęciach w szkole jak również przygotowaniem projektów przemyślanych w domu do podjęcia realizacji nowych pomysłów w konstruowaniu zadań artystycznych doskonalącym wyżej wymienione umiejętności jest np. patchwork na styropianie.

Do wykonania patchworku potrzebne są:
- styropian grubości 3 cm w dowolnym formacie,
- nożyczki,
- pilniczek do paznokci,
- skrawki kolorowych tkanin,
- flamaster.

Sposób wykonania:
1. Na styropianie nanosimy wzór , najlepiej własny pomysł skonsultowany z nauczycielem.
2. Nacinamy pilniczkiem uważając, aby nie uszkodzić styropianu.
3. Tkaniny wciskamy w nacięte rowki.
4. Wycinamy i nakładamy na dany fragment styropianu tkaninę wciskając boki materiału w przygotowane nacięcia.
5. Brzegi podkładamy pod spód i mocujemy tkaninę szpileczkami.
6. Wykonane prace eksponujemy na wystawie w pracowni, sali lekcyjnej lub na korytarzu w szkole w celu wymiany uwag innych uczniów.